Správy z priemyslu
Domov / Správy / Správy z priemyslu / Čísla valčekových reťazí ANSI: Ako funguje rozstup, veľkosť valčekov a limity zaťaženia

Čísla valčekových reťazí ANSI: Ako funguje rozstup, veľkosť valčekov a limity zaťaženia

Správy z priemyslu-

Retiazka č.40 nie je v poradí štyridsiata veľkosť. Prvá číslica sa číta ako osminy palca, takže číslo 40 nesie rozstup 1/2 palca, číslo 60 rozstup 3/4 palca a číslo 100 rozstup 1-1/4 palca. Kupujúci, ktorí predpokladajú, že čísla bežia v poradí, si objednajú reťaz, ktorá nesadne na ozubené koleso už priskrutkované k prevodovke a na linke, ktorá musí znova spustiť rovnaké radenie, je táto chyba drahá. Zvyšok kódu valčekovej reťaze ANSI je rovnako doslovný a jeho dekódovanie trvá asi minútu.

Čo v skutočnosti kóduje číslo valčekovej reťaze ANSI

Číslo valčekovej reťaze ANSI kóduje rozstup v osminách palca vo svojich vodiacich čísliciach a variant valčeka a šírky v poslednej číslici.

Valčeková reťaz ANSI: valčeková reťaz postavená podľa ASME B29.1, dimenzovaná v palcoch, kde rozstup je stredová vzdialenosť medzi susednými čapmi a priemer valčeka je riadený tak, aby sa reťaz správne kĺbila na štandardnom tvare ozubenia reťazového kolesa.

Dve pravidlá pokrývajú takmer každú veľkosť, s ktorou sa stretnete v závode alebo katalógu dielov:

  • Počiatočné číslice vynásobené 1/8 palca udávajú výšku tónu. Č. 40 je 4/8 = 0,500 palca, č. 60 je 6/8 = 0,750 palca, č. 100 je 10/8 = 1,250 palca.
  • Posledná číslica označuje variant. Nula je štandardný valec pre túto výšku tónu; päťka označuje menší valec s rovnakým stúpaním, čo umožňuje ľahšie dosky a menšie ozubené koleso bez zmeny geometrie pohonu.

To je dôvod, prečo č. 25 a č. 35 sedia vedľa 40 a 50, nie v rámci sekvencie. Sú to nezávislé ihriská s vlastnými rodinami ozubených kolies, nie postupnými krokmi. To je tiež dôvod, prečo by 40 od ​​jedného dodávateľa mala rozmerovo zodpovedať 40 od ​​iného: štandard určuje rozstup, priemer valca a vnútornú šírku, nielen štítok.

Short Pitch Precision Roller Chains, A Series Presné valčekové reťaze s krátkym rozstupom, séria A Štandardizované valčekové reťaze série A s uvedeným stúpaním, priemerom valčeka a vnútornou šírkou, ktoré pomáhajú prispôsobiť sa existujúcemu pohonu pred výmenou. Zobraziť produkt →

Rozstup, priemer valca a vnútorná šírka: tri rozmery, ktoré sa musia zhodovať

O tom, či reťaz pobeží na existujúcom pohone, rozhodujú tri rozmery: stúpanie, priemer valčeka a vnútorná šírka.

Pitch dostane reťaz na ozubené koleso. Priemer valčeka rozhoduje o tom, či sa čisto prevalí cez koreň zuba alebo sa oň škrabe, a vnútorná šírka rozhoduje o tom, či zuby zapadnú medzi platničky. Reťaz sa môže zhodovať na stúpaní a stále zlyhá na ostatných dvoch, čo je presne to, ako sa lacná náhrada zmení na problém s opotrebovaním o šesť týždňov neskôr.

Bežné veľkosti jednovláknových valčekových reťazí ANSI; hodnoty ťahu sú typické hodnoty z uhlíkovej ocele a líšia sa podľa výrobcu a konštrukcie.
reťaz č. Rozstup (in) Valček pr. (v) Vnútorná šírka (in) Typická pevnosť v ťahu (lbf)
25 0.250 0.130 0.125 780
35 0.375 0.200 0.188 2 100
40 0.500 0.312 0.312 3 700
50 0.625 0.400 0.375 6 100
60 0.750 0.469 0.500 8 500
80 1.000 0.625 0.625 14 500
100 1.250 0.750 0.750 24 000
120 1.500 0.875 1.000 34 000

Opotrebovaná reťaz sa nenaťahuje rovnomerne. Predĺženie sa objaví ako prvé pri najviac zaťažených rozstupoch, takže jeden údaj strmeňa na krátkom rozpätí môže hlásiť opotrebenie o polovicu menej.

Zmerajte desať alebo dvadsať výšok pod miernym napätím a vydeľte počtom výšok, potom porovnajte s nominálnou hodnotou. Rovnaké tri merania identifikujú neoznačenú reťaz: rozteč cez rozpätie, priemer valčeka s mikrometrom, vnútorná šírka so strmeňom. Metóda funguje rovnako spoľahlivo na malom konci rozsahu ako na väčšom konci a naša Rozdelenie špecifikácie č. 25 prechádza cez ňu pre najmenšiu bežnú veľkosť.

Pevnosť v ťahu je medzné číslo, nie pracovné zaťaženie

Publikovaná pevnosť v ťahu valčekovej reťaze ANSI je zaťaženie, pri ktorom sa nová vzorka zlomí pri teste jedným ťahom, a nie je to zaťaženie, ktoré by reťaz mala niesť v prevádzke.

Väčšina diskov je dimenzovaná s prevádzkovým faktorom približne šesť ku jednej voči ťahu pre hladkú, nepretržitú prevádzku a vyššia, ak je disk vystavený nárazom, cúvaniu alebo častému štartovaniu. Reťaz č. 40 s menovitou hmotnosťou blízkou 3 700 lbf preto pristane okolo 600 lbf pracovného zaťaženia pred akoukoľvek korekciou pre danú aplikáciu.

3 700 lbf minimálna pevnosť v ťahu, uhlíková oceľ č. 40
6:1 typický servisný faktor pri hladkej prevádzke
1,5 % predĺženie, ktoré vyradí hnaciu reťaz
2% tolerovateľné na pomalých, málo zaťažených dopravníkoch

Typická pevnosť v ťahu podľa veľkosti, jednovláknová uhlíková oceľ

č. 40 3 700 lbf
č. 60 8 500 lbf
č. 80 14 500 lbf
č. 100 24 000 lbf
č. 120 34 000 lbf

Poruchovým režimom, ktorý skutočne vyradí reťaz, je zvyčajne únavové praskanie dosiek okolo otvorov pre kolíky alebo bežné opotrebovanie čapu a puzdra, nie čisté pretrhnutie ťahom. Preto brokové otryskávanie plátov a predťahovanie zostavenej reťazovej hmoty spôsobom, ktorý vyššie katalógové číslo nezachytí. Vopred natiahnutá reťaz drží svoju úpravu na sezónu; neliečená potrebuje opätovné napnutie do mesiaca.

ANSI série A a BS série B sa nezamieňajú

Reťaz ANSI a reťaz BS alebo ISO s rovnakým rozstupom nie sú zameniteľné, pretože priemer valčeka a vnútorná šírka sa líšia aj pri zhode rozstupu.

Klasická kolízia je ANSI 40 proti ISO 08B. Obe majú rozstup 12,70 mm. Valec ANSI 40 je 7,92 mm oproti 8,51 mm na 08B a vnútorné šírky sa tiež líšia, 7,85 mm proti 7,75 mm. Reťaz aj tak visí na ozubenom kolese, čo spôsobuje, že chyba je taká častá, a potom opotrebováva boky zubov, pretože valček je v koreni príliš vysoko.

ANSI série A

  • Označenie číslom, rozstup v osminách palca
  • Rozmery stanovené ASME B29.1
  • Valček číslo 40: 7,92 mm
  • Číslo 40 vnútorná šírka: 7,85 mm

BS a ISO série B

  • Označenie metrickým kódom, napríklad 08B
  • Rozmery stanovené normou ISO 606
  • 08B valček: 8,51 mm
  • 08B vnútorná šírka: 7,75 mm

Zmerajte valec skôr, ako predpokladáte, že reťaz je zameniteľná. Zhoda prezentácií je najmenej spoľahlivým dostupným potvrdením.

Ozubené kolesá musia zodpovedať rodine reťaze a počet zubov musí zodpovedať pomeru, ktorý pohon potrebuje, takže tieto dve rozhodnutia patria do rovnakej konverzácie. náš

Custom Sprockets Matching Chain Families Vlastné ozubené kolesá zodpovedajúce reťazcom rodiny Reťazové kolesá v typoch A, B, C a D, prispôsobiteľné v rozmeroch a profiloch zubov, s možnosťami z nehrdzavejúcej ocele a zodpovedajúcimi rodinami reťazí na výmenu. Zobraziť produkt →

rozsah je skrátený na rovnaké štandardy ako reťaze, čím sa odstráni jedna premenná z náhradnej úlohy.

Výber materiálu: tam, kde štandardný uhlíkový reťazec zlyhá skôr

Štandardná valčeková reťaz ANSI je z uhlíkovej ocele a prežije umývanie, kontakt s potravinami alebo pobrežný vzduch iba vtedy, keď sú kolíky, puzdrá a platne nehrdzavejúcej triedy prispôsobené chémii prostredia.

Výber triedy nie je luxusný upgrade. Je to rozhodnutie chémie a výber jednej triedy príliš nízkej je najčastejším dôvodom, prečo nerezová reťaz nedosahuje pri rovnakej povinnosti svoj uhlíkový ekvivalent.

  • SS304: všeobecné potravinárske a umývacie povinnosti, dobrá odolnosť proti korózii, s ťahom okolo 60 až 70 percent uhlíkovej oceľovej reťaze rovnakej veľkosti.
  • SS316: oplachovanie s obsahom chloridov, soľ a mierna chemická expozícia, kde pridanie molybdénu zvyšuje odolnosť.
  • SS420 a SS410: martenzitické triedy používané tam, kde na odolnosti proti opotrebeniu záleží viac ako na plnej odolnosti proti korózii, typicky pre čapy a valčeky.
  • Poniklovaný uhlík: vonkajšie a vlhké skladovanie pri nižších nákladoch ako nehrdzavejúce, hoci pokovovanie sa časom opotrebuje na spoji čapu a puzdra.

Nerez nie je upgrade v každom smere. Zamieňa pevnosť v ťahu a únave za odolnosť proti korózii, takže nerezová reťaz často potrebuje ďalšiu veľkosť, aby uniesla rovnaké zaťaženie.

Pretože tento kompromis sa dá ľahko pomýliť, každá zásielka, ktorú odosielame, je pred zabalením skontrolovaná na ťah a tvrdosť na skúšobnej stolici; a výrobný a testovací proces je zdokumentovaná stránka po stránke pre kupujúcich, ktorí ju potrebujú skontrolovať.

Čo uviesť v žiadosti o cenovú ponuku

Kompletný dopyt na valčekovú reťaz uvádza číslo reťaze a štandard, počet prameňov, dĺžku v rozstupoch a výkon, ktorý reťaz skutočne uvidí.

Dodávatelia, ktorí dostanú všetkých päť nižšie uvedených položiek, môžu zvyčajne zachytiť nesúlad skôr, ako sa reťaz preruší. Dopyty, ktoré obsahujú iba číslo dielu, zvyčajne končia vrátením zásielky.

  1. Číslo reťaze a štandard. Napíšte to ako ANSI 40, ASME B29.1, jednovláknové, takže nikto nenahradí ekvivalent série B.
  2. Dĺžka v rozstupoch, nie v metroch. Pridajte typ spojovacieho článku, či už závlačky, nitované alebo pružinové spony, pretože tým sa mení dodávaná dĺžka.
  3. Údaje o ozubenom kolese. Zub počíta s oboma hriadeľmi a stredovou vzdialenosťou, takže dĺžku reťaze je možné potvrdiť oproti skutočnej geometrii.
  4. Popis povinnosti. Výkon pohonu, rýchlosť, hodiny za deň, teplota okolia, rutina umývania a či pohon cúva alebo štartuje pod zaťažením.
  5. Dokumentácia a prevzatie. Certifikát materiálu, správa o tvrdosti a záznam o kontrole, ak reťazec zásobuje regulovaný proces alebo exportný trh.

Všetkým piatim dohromady trvá zostavenie desať minút a ušetríte týždne tam a späť. Podľa našich skúseností sú dopyty, ktoré prídu kompletné, aj tie, ktoré sa inštalujú bez následného telefonátu.

Často kladené otázky

Rýchle odpovede na otázky, ktoré sa najčastejšie vynárajú pri výmene hnacej reťaze, a nie pri jej navrhovaní od začiatku.

Je reťaz ANSI 40 rovnaká ako reťaz 08B?

Nie. Obidva majú rozstup 12,70 mm, ale valec ANSI 40 meria 7,92 mm oproti 8,51 mm na 08B a líšia sa aj vnútorné šírky. Reťaz môže visieť na ozubenom kolese, ale nebude správne sedieť v koreni zuba a opotrebuje ozubené koleso rýchlejšie, ako by mala ktorákoľvek časť.

Ako identifikujem valčekovú reťaz bez označenia?

Zmerajte tri veci: rozstup cez desať alebo dvadsať rozstupov pod miernym napätím, priemer valca s mikrometrom a vnútornú šírku medzi doskami. Porovnajte tieto čísla s tabuľkou štandardných veľkostí a číslo reťaze sa zvyčajne rozlíši v jednom prechode, vrátane opotrebovaných reťazí, ktoré sú mierne nad nominálnym stúpaním.

Kedy by sa mala valčeková reťaz vymeniť?

Vymeňte hnaciu reťaz pri predĺžení približne 1,5 percenta, merané na rozpätie a nie na jeden článok. Pomalé, málo zaťažené dopravníky často tolerujú 2 percentá. Ak sú zuby ozubeného kolesa viditeľne zaháknuté, vymeňte reťaz a ozubené koleso spolu, inak sa nová reťaz v priebehu týždňov opotrebuje do starého profilu.

Môže štandardná uhlíková reťaz bežať v oblasti umývania potravín?

Len s rutinou mazania a opätovného mazania, ktorá zodpovedá frekvencii umývania, a aj tak je pravdepodobná korózia na spoji čapu a puzdra. Reťaz SS304 alebo SS316, dimenzovaná tak, aby kompenzovala nižšiu pevnosť v ťahu, je odolnejšou odpoveďou na bežné umývanie.